استراحتگاه مخفی در دل کویر

استراحتگاه مخفی
رسم کمال معمار اردنی که با ظرافت از زمین بیابانی استراحتگاه مخفی ساخته که در واقع کشف استعداد زمین است. تاکید بر رابطه بین فرم خارجی و فضای داخلی با تفرجگاهی که نوید پناهگاهی در بالا و زیر زمین را می‌دهد. در ویدیوی پیشنهادی که به تازگی منتشر شده است معمار بیننده را به استراحتگاه پنهان برده و وادی رام را به او نشان می‌دهد.
در این معماری کمال مناظر دندانه دار کویر را با معماری ظریف استراحتگاه تلفیق کرده و کامل می‌کند و به ساختار اجازه می‌دهد یکپارچه با محیط اطراف خود ترکیب شود. “دره ماه” نام دیگر وادی رام است که از طرف یونسکو محافظت می‌شود و در واقع یک مکان گردشگری است. همین موضوع باعث شد معمار این استراحتگاه زمین را مختل نکرده و زیر کوه‌ها و دره ها فضای یک استراحتگاه 16 هزار مترمربعی را بنا نهد بدون اینکه ایجاد مزاحمتی برای ساختار مکان داشته باشد. این استراحتگاه یکی از اولین پروژه‌های معماری است که هیچگونه کنده کاری در کوه ندارد و فقط زیر زمین کار می‌شود.

کمال در مورد این طرح معماری خود معتقد است الهام گرفته از پروژه لانه‌های مورچه‌ها و اتاق‌های گم شده آنهاست. طراحی با توجه به حجم مورد نیاز انجام می‌شود و مسیرهای گردش کاملا غیر منتظره هستند. بر اساس همین روش معمار برای محیطی که طراحی کرده است قصد دارد فضایی را برای آبگرم، موزه و استراحتگاه در نظر گیرد همانطور که در تصاویر هم می‌توانید آن‌ها حس کنید.

کانسپت طراحی بر اساس کاوش در محیط منقطع و در عین حال بهم پیوسته در زیر زمین و با توجه به جابه‌جایی دائمی شن در محیط دید آسمان باقی بماند. این محیط علاوه بر شبگه گردش زیر زمینی رمپ‌ها و حلقه خدمات، تمام اتاق‌های استراحتگاه و سالن‌های موزه و دیگر فضاهای عملکردی را کنترل می‌کند. به همین منظور با توجه به حفظ محیط و کمترین کنده کاری ممکن هریک از این فضاها دارای تجربه متفاوتی از نظر حجم، کیفیت نور، توپوگرافی و جهت‌گیری خواهند داشت که این نسبت به نمای کلی سایت متفاوت است.